Nakarmienie tłumu

29 lipca (XVII Niedziela Zwykła)

“Jezus wziął chleby i odmówił dziękczynienie”

Jezus dziękuje Ojcu za jedzenie. Czy i my modlimy się przed jedzeniem? Rysujemy Go modlącego się nad chlebami i rybami. Nakarmi nimi zaraz wielki tłum.

40

Zanim przeczytamy Ewangelię

Ile jedzenia potrzebuje każdego dnia człowiek? Co lubimy jeść? Czy bywamy czasem głodni? Jakie szczęście, że nie brakuje nam jedzenia! Czy dziękujemy Bogu za to, że mamy co jeść? Modlimy się przed jedzeniem? Posłuchajcie uważnie, czy Jezus modlił się przed posiłkiem? I co później się stało?


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Jana:

Jezus udał się za Jezioro Galilejskie, czyli Tyberiadzkie. Szedł za Nim wielki tłum, bo widziano znaki, jakie czynił na tych, którzy chorowali. Jezus wszedł na wzgórze i usiadł tam ze swoimi uczniami. A zbliżało się święto żydowskie, Pascha.

Kiedy więc Jezus podniósł oczy i ujrzał, że liczne tłumy schodzą się do Niego, rzekł do Filipa: „Skąd kupimy chleba, aby oni się posilili?” A mówił to wystawiając go na próbę. Wiedział bowiem, co miał czynić. Odpowiedział Mu Filip: „Za dwieście denarów nie wystarczy chleba, aby każdy z nich mógł choć trochę otrzymać”.

Jeden z uczniów Jego, Andrzej, brat Szymona Piotra, rzekł do Niego: „Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu?”

Jezus zatem rzekł: „Każcie ludziom usiąść”. A w miejscu tym było wiele trawy. Usiedli więc mężczyźni, a liczba ich dochodziła do pięciu tysięcy.

Jezus więc wziął chleby i odmówiwszy dziękczynienie, rozdał siedzącym; podobnie uczynił i z rybami rozdając tyle, ile kto chciał. A gdy się nasycili, rzekł do uczniów: „Zbierzcie pozostałe ułomki, aby nic nie zginęło”. Zebrali więc i ułomkami z pięciu chlebów jęczmiennych, które zostały po spożywających, napełnili dwanaście koszów. A kiedy ci ludzie spostrzegli, jaki cud uczynił Jezus, mówili: „Ten prawdziwie jest prorokiem, który miał przyjść na świat”. Gdy więc Jezus poznał, że mieli przyjść i porwać Go, aby Go obwołać królem, sam usunął się znów na górę. (J 6,1-15)


Rozmowa o Ewangelii

Nad jakim jeziorem dzieje się scena Janowej Ewangelii? Galilejskim. Kto tym razem jest razem z Jezusem? Znowu wielki tłum! Ilu było mężczyzn? A przecież oprócz nich były jeszcze kobiety i dzieci. Nawet jest mowa o pewnym chłopcu. Czy wiemy jak miał na imię? Nie, ale wiemy, że coś miał ze sobą. Co to było? Jedzenie. Dużo czy mało? Czy chłopiec zjadł to wszystko sam? Co zrobił z chlebami?

Jezus wziął chleby od chłopca i pomodlił się, dziękując za nie Bogu. Mimo, że było ich tak niewiele… Nie narzekał, nie martwił się, nie marudził, ale dziękował za to, co miał!

Czy my dziękujemy Bogu za to, co mamy? Za chleb, chociaż wolelibyśmy bułkę, za pomidory, choć tylko dwa, a chciałoby się więcej?

Co stało się chwilę później? Stało się coś niezwykłego! Kilka tysięcy osób najadło się do syta tą niewielką ilością chleba i ryb. Jezus zadbał o wszystkich. Nikt nie był głodny. I dzięki temu wielu uwierzyło, że Jezus jest Bogiem. Cud.
Czy my ufamy Bogu, że o nas też się troszczy? Czy dostrzegamy jak wiele jest dobra, jedzenia, które codziennie dostajemy? Czy za to wszystko dziękujemy?

Czy potrafilibyśmy oddać swój chleb komuś potrzebującemu?


Zajęcia plastyczne

“Jezus wziął chleby i odmówił dziękczynienie”

Rysujemy Jezusa, który trzyma w rękach chleb i ryby, przyklejamy “chmurkę” z napisem: Dziękuję. Chleby wycinamy z szarego papieru, ryby ze srebrnej folii aluminiowej.

materiały:

białe kartki, kredki, szare i kolorowe papiery, folia aluminiowa

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s