Odpoczynek

  22 lipca (XVI Niedziela Zwykła)

“Wypocznijcie nieco”

Kiedy ciężko się pracuje dobrze jest też odpocząć. Pan Jezus prosi, by uczniowie odpoczęli nieco. Wyklejamy z plasteliny wypoczywających na łące uczniów.

39

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy odpoczynek jest potrzebny? Dlaczego? Żeby móc dobrze pracować, trzeba odpoczywać! Ciekawe, że nie ma przykazania “pamiętaj, abyś ciężko pracował”, jest za to specjalne przykazanie, które Pan Bóg dał ludziom, żeby co pewien czas odpoczywali i świętowali. To trzecie przykazanie Dekalogu: “pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.


Czytamy Ewangelię
– Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco”. Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu.

Odpłynęli więc łodzią na miejsce pustynne osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich uprzedzili.

Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum i zdjęła Go litość nad nimi; byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać.  (Mk 6,30-34)


Rozmowa o Ewangelii

Apostołowie wracają do Jezusa z wędrówki. Odwiedzali ludzi i opowiadali im o Królestwie Bożym. Uzdrawiali i wypędzali złe duchy. Są teraz bardzo zmęczeni. Nawet nie mają czasu na jedzenie. Do czego zachęca ich Jezus? Do chwili odpoczynku.

Czasem trzeba zostawić wszystko i pobyć trochę na jakimś odludziu.

Czy Apostołom udało się odpocząć? Chyba nie bardzo, bo ludzie szybko ich znaleźli i przyszli do nich. Jezus, choć sam zmęczony, zrezygnował jednak z odpoczywania, bo żal Mu było ludzi. Powiedział, że są jak owce nie mające pasterza.

My też potrzebujemy odpoczynku. Ale czasem jest tak, że ktoś nam to odpoczywanie przerywa – np. mama prosi nas o pomoc, akurat kiedy w najlepsze się bawimy. Czy przerywamy wtedy nasz odpoczynek?


Zajęcia plastyczne

“Wypocznijcie nieco”

Z plasteliny lepimy ludziki, które odpoczywają: leżą na trawie, śpią…

materiały:

plastelina, kolorowe kartki

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s