Jezus nieprzyjęty w Nazarecie

8 lipca (XIV Niedziela Zwykła)

“powątpiewali o Nim”

W Nazarecie Pan Jezus nie może dokonać żadnego cudu, bo nikt nie może uwierzyć, że jest on Bogiem. Rysujemy wątpiącego Nazarejczyka i zastanawiamy się, czy my przypadkiem nie jesteśmy do niego podobni…

37a

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy jeśli w czasie suszy modlimy się o deszcz, to mamy przy sobie parasol? Nie? To znaczy, że nie do końca wierzymy, że Bóg może zesłać deszcz. Odpowiedzieć na nasze prośby…


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Marka:

Jezus przyszedł do swego rodzinnego miasta. A towarzyszyli Mu Jego uczniowie. Gdy nadszedł szabat, zaczął nauczać w synagodze. A wielu, przysłuchując się, pytało ze zdziwieniem: „Skąd On to ma? I co za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce. Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?” I powątpiewali o Nim.

A Jezus mówił im: „Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony”. I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie na kilku chorych położył ręce i uzdrowił ich. Dziwił się też ich niedowiarstwu. Potem obchodził okoliczne wsie i nauczał. (Mk 6,1-6)


Rozmowa o Ewangelii

Jak nazywało się miasto, do którego przyszedł Jezus? Czy ludzie wierzyli tam w Jego moc? Dlaczego nie? Bo za dobrze Go znali. Trudno im było uwierzyć, że jeden z nich, sąsiad, ma jakąś niezwykłą mądrość i potrafi działać cuda. I z powodu ich braku wiary, rzeczywiście Jezus nie mógł dokonać żadnego cudu.

Czy kiedy się modlimy o coś, to wierzymy, że Bóg może spełnić naszą prośbę? To niezwykłe, ale nasza niewiara może ograniczyć wszechmoc Boga. W Biblii wiele jest przykładów mocnej wiary – zawsze wtedy Jezus spełnia prośby ludzi. Pan Jair, setnik proszący o uzdrowienie sługi, kobieta kananejska błagająca o zdrowie dla córki. Tymczasem w Nazarecie, wśród najbliższych, Jezus nie znalazł takiej wiary.

Czy znajduje ją u nas?


Zajęcia plastyczne

“powątpiewali o Nim”

Robimy minę wątpiącego człowieka i przyglądamy się sobie nawzajem. Próbujemy narysować portret wątpiącego Nazarejczyka ołówkiem. Możemy zrobić mu czarne, kręcone włosy z włóczki.

materiały:

białe kartki, ołówki, czarna włóczka lub papier

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s