Niedziela Miłosierdzia Bożego

8 kwietnia (II Niedziela Wielkanocna)

“Pokój wam!”

Zastanowimy się dziś nad tym, co znaczy ufać. Ufać ludziom i ufać Panu Bogu. Narysujemy obraz Pana Jezusa Miłosiernego, który przypomina nam, byśmy zawsze Mu ufali.

24


Zanim przeczytamy Ewangelię

Co to znaczy ufać? To znaczy nie być podejrzliwym, wierzyć w to, co ktoś mówi, nie posądzać innych o jakieś złe zamiary, oszustwo. Ufamy naszym przyjaciołom, mamie, tacie. Co to znaczy ufać Panu Bogu? Wierzyć, że nas kocha i chce dla nas dobrze. Zgadzać się z Jego wolą.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Jana:Było to wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia. Tam, gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Jezus wszedł, stanął pośrodku i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
 A Jezus znowu rzekł do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.
Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: ”Widzieliśmy Pana!”.
 Ale on rzekł do nich: ”Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę”.
 A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: ”Pokój wam!”. Następnie rzekł do Tomasza: ”Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”.
 Tomasz Mu odpowiedział: ”Pan mój i Bóg mój!”.
 Powiedział mu Jezus: ”Uwierzyłeś, bo Mnie ujrzałeś; błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.
 I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego. (J 20, 19-31)


Rozmowa o Ewangelii

Kiedy dzieją się opisane historie – przed męką, czy po męce Pana Jezusa? Po męce. Skąd to wiemy? Jezus pokazuje ciało przebite gwoździami i włócznią. Czy uczniowie wierzą, że Jezus zmartwychwstał? Wierzą, bo Go widzą żywego.

Jakimi słowami Jezus wita apostołów? Pokój wam.

Który z apostołów jest niedowiarkiem? Do kogo zwraca się Pan Jezus, gdy po raz drugi odwiedza apostołów? Co teraz mówi Tomasz? Czy ufa Jezusowi?

Kto zapisał słowa Ewangelii i po co to zrobił? Jan, żebyśmy wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem i Synem Bożym. Wierzymy, chociaż nie widzimy Pana Jezusa tak, jak Tomasz. Jesteśmy błogosławieni 🙂


Zajęcia plastyczne

“Pokój wam!”

Pan Jezus sto lat temu ukazał się polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie i prosił, by namalowano Jego obraz, jak zmartwychwstały błogosławi uczniów, a z Jego serca wychodzą dwa promienie, bladoniebieski jak woda i czerwony jak krew. Spróbujemy to dziś narysować.

Na czarnych papierach rysujemy Pana Jezusa białymi kredkami, wyklejamy złotą aureolę. Promienie jasnoniebieskim i różowym papierem wyklejamy z paseczków.

materiały:

papier czarny, różowy, jasnoniebieski, klej, nożyczki, białe kredki

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s