Jan chrzci Jezusa

7 stycznia (I Niedziela Zwykła)

“Ujrzał Ducha jak gołębicę”

Dzisiaj spotykamy dorosłego Jezusa – razem z kuzynem Janem stoją w wodach Jordanu. Nagle nad rzeką pojawia się niepozorny ptaszek – gołębica. Ale to wcale nie jest zwykły gołab, to Duch Święty!

08a

Zanim przeczytamy Ewangelię

W tę niedzielę zobaczymy początek działalności Pana Jezusa.  Opuszcza swój dom i warsztat  w Nazarecie, zaczyna działać między ludźmi – nauczać ich i uzdrawiać. A wszystko zaczyna się od chrztu. Czy my też jesteśmy ochrzczeni? Czy ktoś z nas pamięta swój chrzest?


Czytamy EwangelięSłowa Ewangelii według świętego Marka:Jan Chrzciciel tak głosił: „Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym”.
W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie. W chwili, gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na siebie. A z nieba odezwał się głos: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”. (Mk 1,6b-11)


Rozmowa o Ewangelii

Co robił Jan Chrzciciel? Jak się nazywała rzeka, w której Jan chrzcił ludzi? Dlaczego ludzie przychodzili do niego się ochrzcić? Chcieli się w ten sposób „umyć” z grzechów. Dlatego zanurzali się w wodzie.

Dlaczego Jezus przyjął chrzest od Jana, skoro nie miał grzechów? Chciał w ten sposób pokazać, że jest taki jak my, że bierze na siebie nasze grzechy.

Jak wyglądał Duch Święty, którego ujrzał Jezus?

Co On usłyszał? My w czasie naszego chrztu też usłyszeliśmy, że jesteśmy umiłowani przez Boga. Co to znaczy „w Tobie mam upodobanie”? To znaczy: podobasz mi się!


Zajęcia plastyczne

“Ujrzał Ducha jak gołębicę”

rysujemy pastelami olejnymi scenę Chrztu Pana Jezusa

materiały:

biały papier, kredki pastele olejne

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s