Jesteśmy braćmi

5 listopada (XXXI niedziela zwykła)

„Wy wszyscy braćmi jesteście”

Pan Jezus mówi rzeczy oczywiste. Żeby się zanadto nie przechwalać, bo dostanie się po nosie. Dziwne, że ciągle to musimy sobie przypominać.

56

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy zdarzyło nam się kiedyś przechwalać, że jesteśmy lepsi, ważniejsi od innych? Nie tylko dzieci lubią się wywyższać nad innych. Także dorośli czasem to robią. Tymczasem nasz Nauczyciel, Jezus, radzi, żebyśmy postępowali całkiem inaczej.


Czytamy Ewangelię

– Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami:
„Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsce na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.
Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.
Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. Mt 23,1-12


Rozmowa o Ewangelii

Do kogo mówi tym razem Pan Jezus? Czy prosi, żeby naśladować uczonych w piśmie? Czy oni się dobrze zachowują? Nie, bo wszystko robią na pokaz, żeby ludzie ich podziwiali.

Czy my też czasem nie chcielibyśmy, żeby inni nas podziwiali? Czy to nie jest miłe? Zrobimy coś dobrego i wszyscy nas chwalą…

Pan Jezus mówi o ludziach, którzy lubią “zaszczytne miejsca i pierwsze krzesła” – to najlepsze miejsca, dla najważniejszych osób. Czy my czasem też nie chcielibyśmy być tak traktowani? Mieć najlepsze miejsce, w pociągu przy oknie, w kinie koło najfajniejszej koleżanki, w domu przy stole – najbliżej ciastek?

Tymczasem Pan Jezus mówi, że wszyscy jesteśmy braćmi i nie mamy powodów do tego, żeby się wywyższać i innych traktować z góry.

Czy Pan Jezus szukał dla siebie najlepszego miejsca? Raczej usuwał się w cień, chował przed tłumem, który chciał Go obwołać królem. Został najbardziej poniżony, kiedy Go ukrzyżowano. Ale Bóg Go wywyższył – wyprowadził Go z grobu, sprawił, że żyje Zmartwychwstały. Jezus jest naszym Mistrzem, mamy Go naśladować. Również w tym, żeby być sługą.


Zajęcia plastyczne

„Wy wszyscy braćmi jesteście”

Na długim pasku białego papieru rysujemy flamastrami różnych ludzi, którzy trzymają się za ręce, na wystawie paski łączymy ze sobą i w ten sposób powstaje bardzo długi rysunek wielu ludzi – braci i sióstr. Nikt nie jest ważniejszy od drugiego.

materiały:

biały papier pocięty na długie paski, flamastry

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s