Troski

26 lutego  (VIII Niedziela Zwykła)

„Przypatrzcie się liliom na polu”

Pan Jezus znów nas zadziwia. Mamy nie troszczyć się o jedzenie, ubranie, tylko o ważniejsze sprawy. O to, żeby nie myśleć tylko o sobie. Dbać o innych. A o nas zadba już sam Bóg, spokojna głowa. Za pomocą tuszu i chusteczek higienicznych robimy piękne lilie, o które troszczy się Bóg.

18d

Zanim przeczytamy Ewangelię

Czy dużo jest rzeczy, o które trzeba się troszczyć i martwić? O co wy się troszczycie? O co się troszczą wasze mamy, wasi tatusiowie?


Czytamy Ewangelię

-Słowa Ewangelii według świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów:
Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić; ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?
Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia?
A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie o wiele pewniej was, małej wiary?
Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy”. Mt 6,25-34


Rozmowa o Ewangelii

O czym dzisiaj mówi Pan Jezus? Co to znaczy troszczyć się „zbytnio”? Czy ktoś kiedyś widział jakąś osobę, która była zbytnio zatroskana? Jak ona wygląda? Czy jest radosna? Raczej nie, smuci się, martwi – troski ją przygniatają.

Czy wy lubicie ładnie się ubrać? A dobrze zjeść? Czy to jest dobrze czy źle? Pan Jezus nie mówi, że to jest źle, ale żeby się tym za bardzo nie przejmować. Np. nie robić problemów mamie że tego lub tamtego nie założę, albo że czegoś nie zjem, nie marudzić przy jedzeniu. Dziękować za to, co się ma.

Pan Jezus mówi, żebyśmy się czemuś przyjrzeli – co nam daje za przykład? Czy ptaszki są ładnie ubrane? Kto zna jakieś ptaki? A lilie – kto widział? Czy kwiaty są piękne? A czy troszczą się o to? Nie. Kto je tak ubiera?

Czy Pan Bóg troszczy się o nas? Czy wie o naszych potrzebach, jak myślicie?

Możemy dać jakiś przykład z własnego życia, że Bóg wie o naszych sprawach i dba o nas. A o co my powinniśmy się troszczyć, o co starać? Jak można się starać o królestwo Boga? Nie oszukiwać, nie myśleć tylko o sobie, kochać. Tylko to tak naprawdę jest ważne.


Zajęcia plastyczne

„Przypatrzcie się liliom na polu”

Białe serwetki składamy i wycinamy od rozłożonej strony falbankę. Zanurzamy w kolorowych tuszach środek i falbankę. Rozkładamy, suszymy i naklejamy na kolorową kartkę.

materiały:

kolorowe papiery , tusze lub rozwodnione farby w dwóch kolorach, nożyczki, kleje

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s